Własny biznes a podatki

Własny biznes to marzenie wielu. Uproszczone procedury zakładania firm oraz szereg dostępnych dotacji czy też kredytów sprawiają, że nowych firm, o przeróżnych profilach działalności przybywa z dnia na dzień. Czy jest to powód dla zadowolenia i dumy przeciętnego Polaka? Oczywiście, że tak. Jednak, jak zapewne wielu z was się domyśla, a i na pewno wielu z was wie, prowadzenie firmy naprawdę nie należy do spraw najłatwiejszych.

Własny biznes to marzenie wielu

Autor zdjęcia: markus spiske

Pomijając całe zamieszanie związane z organizacją pracy, z pozyskiwaniem i utrzymaniem przy sobie klientów, z zapewnieniem i utrzymaniem wysokiego poziomu usług oraz towarów, pozostaje jeszcze kwestia księgowości, a dokładniej powiązana z nią kwestia podatków.

Na jakie podatki skazany jest przedsiębiorca?

Przeciętny, krajowy przedsiębiorca ma na głowie kilka podstawowych i klika dodatkowych podatków. Do podstawowych zobowiązań wobec skarbu państwa należy:

  • podatek PIT – czyli podatek od dochodów osobistych,
  • podatek VAT- czyli podatek od towarów i usług.

Zobowiązania dodatkowe, to między innymi:

  • podatek od nieruchomości – gdzie opodatkowaniu podlegają budynki, budowle oraz grunty, lub ich części powiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  • podatek od środków transportu – gdzie opodatkowaniu podlegają miedzy innymi środki transportu, których właścicielami są osoby fizyczne i osoby prawne,
  • podatek akcyzowy – gdzie opodatkowaniu podlegają wyroby akcyzowe pod postacią: napoi alkoholowych, wyrobów tytoniowych oraz gazu, paliw silnikowych, olei opałowych,
  • podatek od czynności cywilnoprawnych – gdzie opodatkowaniu podlegają takie czynności cywilnoprawne jak na przykład: umowy sprzedaży, ustanowienie hipoteki, ustanowienie odpłatnego użytkowania, itd.

Z uwagi na ciągle zmieniające się przepisy oraz często pojawiające się problemy z odpowiednią interpretacją prawa podatkowego, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług fachowca, jakim jest doradca podatkowy. Niewątpliwą zaletą takiego właśnie rozwiązania jest fakt, iż doradca podatkowy ubezpieczenie ponosi pełną odpowiedzialność za podejmowane przez siebie czynności zawodowe. Innymi słowy w przypadku zaistnienia jakichkolwiek nieprawidłowości związanych z podatkami w naszej firmie, odpowiedzialności za nie ponosi doradca, który jednak na tą okoliczność jest ubezpieczony w ramach obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.