Doradca podatkowy – zawód na lata

Z pewnością każdy z nas chciałby wykonywać zawód, który dawałby mu pewność stałości zleceń przez całe nasze życie zawodowe. Nie chcemy co rusz stawać przed koniecznością przekwalifikowania się i zmiany profesji, bo na to, co wykonywaliśmy nie ma już popytu. Nie dość, że to bardzo wyczerpujące fizycznie, to przede wszystkim życie w takiej niepewności negatywnie odbija się na naszej psychice.

Z pewnością każdy z nas chciałby wykonywać zawód, który dawałby mu pewność stałości zleceń przez całe nasze życie zawodowe

Autor zdjęcia: wocintechchat.com

Jeśli chodzi o doradców podatkowych, to długo jak będą istniały podatki, tak długo będzie pojawiała się chęć nieodprowadzania ich, lub też odprowadzania w niższej, niż wynikałoby to ze skali podatkowej kwocie.

Same chęci nie wystarczą

Nie jest jednak niestety tak, że każdy może stać się doradcą podatkowym, gdy tylko tego zapragnie. Jest to zawód wysokiego zaufania społecznego (https://pl.wikipedia.org/wiki/Zawód_zaufania_publicznego), w związku z tym, do jego wykonywania trzeba wykazać się odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. By móc stać się doradcą podatkowym, należy przede wszystkim skończyć studia na kierunku prawa, w dziedzinie prawa podatkowego. Bardzo ważną kwestią w tej profesji jest również posiadanie wiedzy z zakresu ekonomii i finansów. Bez tego nie da się bowiem należycie wykonywać obowiązków doradcy podatkowego.

Po ukończeniu studiów, wymagane jest zdanie egzaminu zawodowego, a także, co nie mniej istotne w tej profesji, odbycie stażu w kancelarii podatkowej. By móc ubiegać się o pracę na stanowisku doradcy podatkowego w jakiejkolwiek kancelarii, należy przynależeć do Krajowej Izby Doradców Podatkowych, co oznacza również, że posiada się doradca podatkowy ubezpieczenie. Ubezpieczenie to najczęściej zawierane jest w formie ubezpieczenia grupowego, dla wszystkich członków Izby, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by pomyśleć także o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia, bądź też indywidualnym rozszerzeniu jego zakresu.