Balansowanie na cienkiej granicy prawa – doradztwo podatkowe

Wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy doradców podatkowych. Jest to usługa coraz powszechniejsza, wynika to głównie z tego, że daje ona wymierne korzyści dla przedsiębiorcy, w postaci niższych podatków do odprowadzenia do organów podatkowych. Oczywistym jest przy tym, że jeśli płacimy niższe podatki, więcej z zarobionych pieniędzy pozostaje do naszej dyspozycji, realnie, więc na tym korzystamy.

Czy to legalne?

Wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy doradców podatkowych

Autor zdjęcia: ibmphoto24

Choć optymalizacja podatkowa jest działaniem legalnym (https://pl.wikipedia.org/wiki/Optymalizacja_podatkowa), to jednak w praktyce, jest ona balansowaniem na cienkiej granicy prawa. Wiele zależy, bowiem od interpretacji przepisów. Z oczywistych względów, doradca podatkowy stara się, by interpretowane były one na korzyść jego klienta, a więc podatnika. Niekoniecznie jednak musi się z tym zgodzić pracownik urzędu skarbowego, który zajmuje się prowadzeniem naszej sprawy. Wówczas, istnieje realne ryzyko, że nałożona zostanie na podatnika kara.

W takiej sytuacji, choć doradca podatkowy ubezpieczenie, to podatnik nie jest upoważniony do tego, by uzyskać z tego tytułu odszkodowanie. Może się on, bowiem ubiegać o jego wypłatę tylko wtedy, gdy na skutek rażących zaniedbań ze strony doradcy podatkowego, doszło do wyrządzenia mu szkody. Jeśli więc przyczyną problemów podatnika jest rozbieżność w interpretacji przepisów podatkowych, nie posiada się takiego prawa.